Zakończyła się misja ewakuacyjna z Afganistanu, w której udział brali m.in. żołnierze Jednostki Wojskowej GROM. Dziś przed południem na lotnisku powitał ich Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
„Dzięki żołnierzom #GROM oraz pilotom wojskowym do Polski bezpiecznie ewakuowano z Afganistanu ponad 1000. Dziś za służbę podziękował im minister Błaszczak”.
– Dziękuję Wam za tę misje, którą wykonywaliście w ostatnich dniach. Dzięki takiej misji jak ta dbamy też o bezpieczeństwo naszego kraju. Szczególne słowa podziękowania kieruję do żołnierzy GROM i pilotów z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Dziękuję za Wasz profesjonalizm – mówił na lotnisku minister Mariusz Błaszczak.
Więcej – http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/35128?t=Zolnierze-wrocili-do-Polski
Przypis redakcyjny: Według podsumowania z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w JW GROM po zakończeniu operacji ewakuowano łącznie 1232 osoby w 52 lotach wojskowych w dniach 18-27 sierpnia 2021 r. (źródło: prezydent.pl). W cytacie ministra Błaszczaka wymieniono „3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego” – w rzeczywistości chodziło o pilotów 3. Eskadry Lotnictwa Transportowego. Maszyny pochodziły z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu (C-130E nr 1501 i 1504) oraz 8. BLT Kraków-Balice (CASA C-295M). Polska ewakuowała też Litwinów, Czechów, Estończyków oraz delegacje UE, MFW i MKOl – pełniąc nieformalnie rolę „uberowca NATO”. W trakcie operacji nie zginął żaden polski żołnierz ani żaden z ewakuowanych – mimo zamachu ISIS-K przy bramie Abbey Gate 26.08.2021 (zginęło wówczas 13 amerykańskich marines i ok. 170 cywilów).
